הדפסה על חולצות – יתרונות בהטבעה טרמית

בתחום של הדפסת טכסטיל קיימות מספר טכנולוגיות שונות להדפסת חולצות;דפוס משי,הטבעה בחום והדפסים-דיגטליים. במאזן החסרונות והיתרונות ,ניתן לומר שהחיסרון הבולט של דפוס משי וההדפסה הדיגטלית קשור בעמידות בתנאים קשים של שימוש ועמידות בכביסה. בדפוס משי נמרח צבע על גלופת בד ודרכו עובר אל מצע ההדפסה. שיטה זאת מתאימה למי שצריך להדפיס כמות גדולה ובדרך כלל במחירים נמוכים אך איכות ההדפסה נמוכה בדרך כלל.

שיטת הזרקת צבע (המכונה גם הדפסה דיגטלית) אמנם מתאימה למגוון רחב של עבודות אבל חסרונה העיקרי בעלויות ומהירות ההדפסה כשהאיכות המתקבלת אינה מצדיקה זאת בדרך כלל. הדפסה שמבוצעת באמצעים של חום ולחץ (הטבעת חום –כפי שזה נקרא) תוך שימוש בחומרים הראויים מביאה לתוצאות מרהיבות ואפקטים מיוחדים שעמידותם בתנאי שימוש וכביסה עולים עשרות מונים על כל השיטות האחרות.

שילוב נכון של זמן לחץ וטמפרטורה בעת ההטבעה ,שמשתנה בהתאם לחומר וסוג הבד שעליו עובדים מאפשר תוצאות הדפסה מרהיבות בהדפסה על חולצות למשל או בהדפסה על בדי מקרופייבר או דריי פיט כמו שהם מכונים. שימוש מושכל בטמפרטורה ובלחץ משפיע מבחינה כימית בצורה שונה. חשיפה של כותנה לחום גבוהה תשפיע בצורה שונה לחלוטין על ההדפסה לעומת תגובה המקבלת בבדי פוליאסטר או ניילון.

ההרכב הכימי של האפליקציה גם מהווה גורם שמשפיע על המכלול. לא בכדי ניתן לראות שבהדפסת ביגוד ספורט משתמשים בהדפסות טרמיות. כל המספרים,השמות וקבצי הפרסום של המאמצים  על חולצות הכדורגל והכדורסל מוטבעים בחום. הדפסי משי לא היו מחזיקים מעמד את בתנאים הקשים לאורך עונת ספורט. הנסיון מראה כי הדפסה בחום היא יעילה ובטוחה יותר ממתחרותיה גם מבחינת השפעות החומרים עצמם על העור בעת ההזעה.

שנים רבות מאומצת שיטת הדפסה בחום במגזרים רבים, בענפי ספורט הכדור, האתלטיקה,בכל ענפי הספורט הימי, בהדפסה על חולצות וגם בתחום האופנה העילית ניתן לראות שימוש בטכנולוגיה זו. חברות אופנה רבות עוברות לשימוש בטכנולוגיה זו כשהן מבינות ששמירה על מראה רענן אחרי שימוש וכביסות מעניק שם טוב למוצר. במגוון חומרים השונים בהם משתמשים בתחום האפליקציות הטרמיות, יש גם שמוש בהדפסה על חומרים אורגניים כמו נייר או מגוון חומרים רב ממנו עושים תיקים למשל. החומרים למעשה נועדו להטבעה על כל סוגי הבדים וחומרי מצע שונים נוספים כשבכל פעם מתגלה שימוש מקורי שלא נצפה מראש.

בתהליך עצמו יוצרים עיצוב באמצעות תוכנות עיצוב גרפיות שונות וכך למעשה אפשר להפיק העיצוב עם תווין ממוחשב ובסופו של דבר לקבל עיצוב מוכן ולהדפסה על חולצות, תיקים, כובעים, בגדי ספורט, הדפסה על חליפות צלילה, גלישה בגדים המיועדים להשקת מוצרים-כל זאת כאמור באמצעות חום ולחץ.

Comments are closed.